Full time
Bucharest
Posted 7 months ago

DESCRIPTION

Company Profile

Companie internationala specializata in managementul și colectarea datoriilor, avand o echipă de profesioniști, cu o experiență de peste 20 de ani în domeniu, scopul principal fiind deservirea clientilor in a-si recupera creanțele cât mai simplu și fără riscuri.

Responsibilities

Educatia minima necesara: Studii medii / superioare;

Experienta minima necesara:

Experienta dovedita in domeniul Call Center sau Servicii Clienti constituie un avantaj;

Abilitati si competente:

Abilitati de comunicare si negociere, rationament si reflectie, analiza si sinteza, spirit de echipa si rezistenta la stres;

Cunostinte avansate de utilizare a echipamentelor de birou (PC, telefon);

Cunostinte avansate de utilizare a programelor de operare PC (MS Office, Internet).

Trasaturi de personalitate:

Initiativa, perseverenta, dinamism, spirit creativ, disciplinat, capacitate de adaptare, autocontrol, capacitate de auto-depasire, implicare, responsabilitate.

Responsabilitati si sarcini principale:

Gestioneaza debitele intr-o maniera rapida si exacta, asigurandu-se totodata ca debitorii sa fie tratati intr-o maniera demna si corecta;

Reprezinta interesele Clientului si ale Creditexpress pe parcursul negocierilor cu debitorii;Utilizeaza tehnici, proceduri si documente pentru colectare care sunt furnizate si permise de catre companie;

Trateaza toate cazurile cu seriozitate si desfasoara procedura de colectare intr-o maniera rapida si completa pentru toate cazurile alocate, indiferent de client, valoarea debitului sau dificultate;

Procedura individuala de colectare cuprinde:

Trimiterea de scrisori catre debitori (generale, speciale);

Preluarea telefonica a debitorilor si negocierea conditiilor de plata intr-o maniera ferma, corecta si demna, care sa se incadreze in procedura admisa;

Generarea de apeluri catre debitori;

Negocierea conditiilor de plata cu debitorii, analiza reclamatiilor, depunerea celor mai bune eforturi in convingerea debitorilor sa isi achite datoriile;

Urmarirea acordurilor facute cu debitorii;

Furnizarea de informatii corecte debitorilor, despre consecintele neachitarii datoriilor precum si despre modalitatile de plata;

Raporteaza orice intarziere in procesul de colectare catre superiorul direct si rezolva cazurile in functie de programarea generala facuta de superiorul direct;

Se asigura ca planul individual cat si cel al echipei, de exemplu numarul de apeluri efectuate, suma colectata sau numarul de planuri de plati, sa fie indeplinit;

Numarul asteptat de cazuri lucrate pe zi este de 120;

Respecta orice termene limita referitor la client;

Pastreaza confidentialitatea datelor clientilor cat si ale companiei conform prevederilor Regulamentului Intern in vigoare, completate cu cele ale Legii nr. 677/2001 pentru protectia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal si libera circulatie a acestor date;

Se asigura ca regulile si valorile companiei sunt cunoscute, intelese si aplicate.

Experience

6 months -2 years

Industry Type

call center

Role

Collection Consultant / Agent Colectare Creante

Job Features

Job Category

BPO/Call Center

Seniority Level

Entry level

A valid email address is required.
A valid phone number is required.